Українці на Басарабщині

Останнє редагування: 22 січня 2024
Матеріал з Аккерманіка
Обкладинка видання, у якому опублікована стаття

Українці на Басарабщині

Останнє редагування: 22 січня 2024

«Українці на Басарабщині» — історична публіцистична стаття доктора Мартирія Галина, опублікована в ілюстрованому календарі «Приятель» на 1931 рік у Чернівцях; у статті автор розглянув історію українців у регіоні та проблеми самосвідомості.

2023 року стаття відсканована чернівецькою Бібліотекою ЧНУ ім. Ю. Федьковича[1].

Вміст статті

Кольонізація Басарабії ще жде свого історика. По словам покійного проф. В. Антоновича, ця кольонізація почалалася здавна, ще з часів колишнього польського посідання Правобережжям. Сюди, за Дністро, втікали, як польські кріпяки, так і всякі нещасливці, здебільшого з Поділля, Волині й Київщини. Вони посідали пустельні береги Дністра й тут, по словам Антоновича, дружилися, асимілювалися. Після поділу Польщі, коли частина Буковини — сучастий Хотинський повіт — була одірвана, сюди ж почали втікали й українці з Буковини. Так йшла кольонізація північної частини Басарабії. Ознаки цієї кольонізації й тепер видко, як у назвисках деяких сіл, північного надністрів'я, так і в призвищах багатьох тубольців, навіть в їх українських обличчях і в уживанні ними, в молдованській мові, суто українських слів. Мій прапрадід, по батькові, з села Авксентьовки, Сороківського повіту, теж був, мабуть, з Буковини, бо там і тепер є попівська родина, як мені кажуть, з однаковим зі мною призвищем, хоч таке ж призвище є й на Чернигівщині й на Полтавщині.

Кольонізація південної Басарабії, колишнього Буджаку, а сучасних м. Аккермана — Четатя-Албе, сіл цього повіту, а також Ізмаїльського і почасти Тигінського повітів, вже пізніщого походження.

Провадилася вона трохи інакше.

Буджацький степ

Буджацький степ, Буджак (з турецького — клин), ще з-за Польсько-Литовського періоду, вважався, якийсь час «маєтностями війська Запоріжського»[Примітки М. Галина 1]). Але яких-небудь ознак перебування тут українців з-за того часу — жадних не має. Татарщина й Туреччина все знищили, як що й було тут що.

Кольонізація останнього періоду починається, власне, з кінця 18-го сторіччя й особливо з 1812-го року, коли Басарабію захопило російське військо під вимівкою захисту православних молдован від небезпеки турецького магометанства.

План останньої Запорозької Січі, яку 1775 року насильницько знищили російські війська за наказом Єкатєріни II

Кольонізація посадів м. Аккермана почалася ще з часів Туреччини, коли до Аккермана прибули ті частини Запоріжської Січі, котрі, після зруйнування її, не скорилися Катерині та пішли — одна частина суходолом, а друга морем — в Туреччину, на Дунайські гирла. По дорозі туди їх було спинено в м. Аккермані, прикордонному з Росією, тоді, місті й примушено чекати тут цілий рік турецької візи.

За ними тагнулися не озброєні втікачі, з Запоріжських зимовників, з жінками й дітьми й тут посіли.

Аркас[Ком. 1] каже, що офіційно вийшло з Запорожжя 10 000, тоді як в дійсности було їх до 40 000.

Це не перший раз являються українці на обрію Буджаку й Аккермана. Ще у 471 році, по Різдві, Анти примусили візантийського імператора Юстиніяна відступити їм Лейкополіс, котрий, далеко пізніще, за Туреччини, назвався Білгород, що як з грецького, так і з турецького буде — білий город.

В кінці 12-го віку, великий князь Данило Романович Галицький вигнав з Аккерману Половців і забрав город собі.

У 1632 році, Запорожці, під проводом Сулими, зайшли з моря й розграбили Аккерман (Ст. Потоцкій. Исторично-Географіческий очерк Бессарабской Губерніи).

Дальша історія Січовиків, що прийшли сюди, по зруйнованню Запоріжської Січі у 1776 році, була така: Турецький Султан призначив їм, для їхнього коша, гирла Дунаю, де вони й оселилися. Кіш «Задунайської Січі» проіснував до 1828 року, коли Цар Микола І, в подяку за поміч у війні з Турками, запропонував їм повернутися до Росії й дав землі, спочатку на Азові, а потім на Кубані, куди Кіш з кошовим атаманом Йосипом Гладким і перейшов.

Але не всі січовики погодилися повернутися до Росії й значна частина зосталася на Басарабщині, а друга, меньша, заслана була Султаном, за зраду Гладкого, у Малу Азію. Ті, що зосталися тут, роспорошилися по березі моря, Дунаю й Буджаку. З деякої частини їх формовано було Дунайське козацтво з кошем у Аккермані й цьому козацтву дано було землі в Аккерманському повіті.

Ще раніще, у 1807 році, з початком війни з Турцією, російський ґенерал Міхельсон уформував, з 500 козаків, що утікли з Січі, 2 полки: Буджацький і Усть-Дунайський. По скінченню війни, в 1828 році, Князь Н. Кантакузіно формує з тих частин, що не пішли на Чорне море, на Кубань, а тут розпорошилися «Новоросійське Козаче Військо», до якого прилучено було в 1855 році й Дунайське козацтво, але це останнє, незабаром, було повернуто з «казьонних поселян» Басарабії.

«Новоросійське козацьке військо» складалося з 4-ох полків, у реєстр котрих було зараховано й молдован і циган. Осідком їх кошів були: I. Станиця Миколаївка-Новоросійська (тепер прозивається Байрамча), з хутіром Каірою. II. Станиця Акмангит, з хутіром Михайлівкою. III. Станиця Старо-Козаче, з хутіром Петровкою і IV. Станиця Волонтирівка (молдовани), з хутіром Фараоновка (цигани). Головний Кіш був у Аккермані, де й тепер знати місце кошового будинку. Все це тепер перевелося. Слово «Станиця» зникло, а стало «Село», а з тим словом зникла й память про козацтво.

У 1868 році «Новоросійське козаче військо» було скасовано. Кожному козакові нарізано було по 15 десятин, а старшинам по 50 казьонної землі. Військовий архів одіслано до Ґуберніяльного Архіву, в Кишиневі.

Козак Дунайського війська

Деякий час, ще за моєї памяти, бувші козаки, навіть молодь, пишалися тим, що носили «козацькі шапки», а старі, що свята, одягалися до церкви у свої козачі жупани. Уніформа (однострій) їх була вже не запоріжська, а загально козача.

Але все те минулося й сучасні нащадки того козацтва навіть не знають, що їх діди були козаками, прадіди Запорожцями з України. Тільки призвища їх, от як Палії, Морози, Залізняки, Дорошенки, Кваші й подібні свідчать про їх походження й минуле.

Мова їх, колись така гарна, барвилася, правдива українська, перевелася на звичайну салдатську[Ком. 2]. Навіть молодиці й дівчата змагаються балакати по «городському», по «Одескі», а по своєму, бо то «мужицькому», соромляться. Пісні стародавні українські — зникли, а співають пісень салдатських і Одеських кафе-шантанних.

Так російська школа, салдатчина й російська городська «культура» попсувала душу й память нащадків тих батьків, що колись билися з москалями й не скорилися волі Kaтерини II-ої.

Але «прадідівський дух» починає потроху й тут прокидатися… бо «предки повелівають».

Відокремлення Басарабії й позбуття російської салдатески, здається мені, буде на користь очунення і самоусвідомлення тутешнього українського населення, особливо як будуть свої школи з викладовою материнною мовою.

За цілий, сливе, рік перебування Запорожців у Аккермані дехто з козаків, певне, що призвичаївся до спокійного життя й осів теж коло неозброєних утікачів. Можно гадати, що оці поселенці й були першими осадчими українських посадів м. Аккермана, до яких, споквола, почали приставати й оселюватися й инші, пізнійшого часу, біженці, а поміж них і утікачі злодії й поскладали посади: Молога, Камений Міст, Турлаки, Кривда, Чаіри, Папушоя, а до моря, про другий бік міста, засновалося село, яке пізніще, вже як прибули сюди кольоністи з французької Швейцарії, назвалося посад Шаба. Здається, по деяких прикметах і натяках, з розмов з старими людьми цього посаду, з якими мені довелося розмовляти, а також з пісень, які я тут чув, що українці посаду Шаба теж нащадки тих, що прийшли сюди з недобитками Запоріжських кошів. Можно припустити ще, на ґрунті тих же натяків, що український посад Шаба, як і населення найблищих до нього слобід, збільшувалося тоді, як почали до них прибувати ті козаки з Дунайської Січі, що не хтіли йти на Азов, після виходу Січового Коша з Дунайських гирл, 1828 року.

«Сторожа запорозьких вольностей», С. Васильківський, 1890 (полотно, олія; Національний художній музей України, Київ)

Приваблювало козаків і утікачів з України посідати тут і сюди втікати, ще й мабуть те, що ґеоґрафічні тутешні надзвичайно відповідали споконвічним звичаям і психічним вимогам їх попереднього життя на широких розлогах Дніпра й дикого степу.

Безкраїй, широкий та довгий Буджацький степ з одного боку і широкий та довгий лиман, з його очеретами, плавнями й гирлами, котрі так дуже нагадують наддніпрянські розлоги — з другого боку.

А в лимані та в плавнях риби — бери до сходу, тут же й безкрає море, а до того ще й ґрунт добрий, ролючий. Чого ж ще треба! І до всього цього — воля, ні пана, ні жида, ні москаля.

Нащадки цих перших кольонізаторів, сьогочасні посадські міщани з Каменого Мосту, Кривди й Турлах, яких розплодилося, згодом, сила й тепер відзначаються від сумежних сородичів своїх красою й силою своїх міцних, дебелів постатів і буйністю свого темпераменту.

Батьки їх, за моєї памяти, носили сиві смушкові шапки, сині жупани, свипи, як кереї, червоні пояси, широкі шаравари з синьої китайки й балакали гарною українською мовою. Внуки ж їх говорять вже по «Одеські», одягаються у жакети, манішки з галстуками й модні штани на випуск. На головах хуліганські картузи. Ось нащо воно перевелося.

Кольонізація, власне, Буджацького степу, котрий простягається понад лиманом і морем, від м. Аккермана і аж до Дунайських гирл і далі понад Дунаєм до м. Ізмаіла, а звідти, в напрямку на Бендери (Тигина), поза с. Каушани, до Дністра, почалася трохи пізніще.

Раніш, тут де-неде, починаючи кільометрів зо 35 від Аккермана, були розпорошені молдованські села. З початку 19-го сторіччя й особливо з 1812 року, коли Басарабія була захоплена Росією, сюди, в цей степ, починають збігатися ріжні народи, котрим доля не щастила на їх батьківщині.

Ізза Дунаю посуваються сюди, певно ще з-за часів Туреччини, цілими оселями, Болгари й Гагаузи (Турки православної віри, як кажуть), а з-поза Дністра йдуть недобитки українці, котрі посідають степ навколо лиману, Аккермана й поуз моря, аж до гирла Дунаю й м. Ізмаіла.

Ще вже українці кріпаки, котрі, ратуючись від кріпацтва й панів, утікають як з лівобережної України — Полтавщина, Катеринославщина — так і, переважно, з правобережної — Київщина, Поділля, Волинь. Утікають поодинці, утікають цілими родинами й, навіть, цілими гуртами. А за ними женуться панські посіпаки, котрі, при допомозі вже утворених у Аккермані поліційних комісарів, розшукують їх по лиманських очеретах, по балках, рипах і байраках степових. Мій дід по матері (родом з України) і батько, що були тут попами поуз лиману й Дністра, частенько переховували утікачів з України у себе на гарманах по пашених ямах.

Згодом повстали, по тих степових балках та сховищах, українські села, котрих налічується тепер, у Аккерм., Ізмаіл. і почасти Тигін. повітах, понад 70 сел, з населенням понад 200 000 люда.

У 1814 році наділено було землі німецьким кольоністам, котрі заснували тут кольонії з назвисками тих місць, які визначилися бойовищами з Наполеоном, у 1812 році, а саме: Лайпціґ, Кульм, Тарутино, Березино, Париж, Фершампінуаз i ин.

У 30—40 роках минулого сторіччя почали переводити сюди «казьоних крестян» з Полтавщини, села: Царичанка, Раілянка[Примітки М. Галина 2]) (з Хотинського повіту), Плахтієвка, де жінки ще довго носили плахти й навіть з центральної Росії, села: Івановка русская, Петропавловка, Семьоновка, Сергієвка, Успенка, де населення чисто московське, з примішкою, іноді, українського, а ті, що тут раніше оселилися, теж стали «казьоними».

З 1860 року почали з'являтися тут, поміж українських сел кольонії німецькі, на землях вже ними куплених у поміщиків, а раніще на тих землях сиділи українці.

Тепер у Аккерманському повіті така кількість німецького населення, що вони становлять перший ряд після українського. Економічні умови задля всіх національностів, що оселюють Буджак, однакові, а про те, яка велика ріжниця в хозяйському добробуті. Німецькі кольонії найбагатші, це кольонії маленьких поміщиків, хоч поміж ними є й справжні поміщики. Можна тільки дивуватися тому, як німці, протягом яких небудь 60 років, могли так розбогатіти. Спричинилися тому — упертість в праці, тверезість, обопільна поміч, національна самосвідомість, вигартованість характеру, самооборона й орґанізація.

У другому ряду, з економічної точки погляду, стоять болгари, за ними молдовани, потім села з російським населенням і нарешті — українські села. Російський уряд, оселюючи тут німців, певне мав на увазі економіно-культурний вплив їх на оточення. Дійсно, українці, під впливом німців, перевели волів на коней, вози на фургони, деревляні плуги на залізні, свитки на жакети, шапки на шляпи, та на тому й кінець.

Школи в українських селах, завчасу шовіністичного українського урядовання, були українізовані, але тепер і сліду цього не має. Усі школи у всій Басарабії — зрумунізовані, крім німецьких. Німці спромоглися оборонити свої школи й там зосталася викладова мова німецька. Українські ж селяни навіть і не противилися румунізації, а тільки рукою махали. Української інтеліґенції тут, сливе, не має, а з населенням ніхто не числиться. Відповіть одно: батая[Ком. 3] й обвинувачення в большевизмі з його наслідками.

Статистика населення Басарабії

По перепису 1856 року Кап. Ген. штабу Защука. З книжки чеськ. публ. Яр. Мюллера.

Загальне число, населення 900 000, з них 763 000, себто 74 % молдован.

1897 року загальне число 1 935 412, з них 47,6 %, молдован, 19,7 % українців, 8,5 % — великоросів.

1912 року загальне число 2 495 540, з них молдован від 48—66—70 % в залежности від місця.

По відомостям Україн. Освідом. Бюро, котре засновано було в Кишиневі за час українізації і існувало ще в 1920 році і які мені подав До. Трилеський тоді, у Басарабії всіх сіл було 270, з населенням поза 500 000 люда. Найбільше заселені повіти: Хотинський, Аккерманський, Ізмаїльський, Тигинський і Сорокський.

Примітки

Коментарі Мартирія Галина
  1. «За Буджацькими степами йдуть наші з бунчуками» — стародавня пісня
  2. Українці Аккерм. повіту називають своїх сородичів з Хотин. повіту — «хотиняки», «райки», «буци», ще «часникарі», бо вони привозять часник.
Коментарі до статті
  1. Микола Аркас (1853—1909) — український культурно-освітній діяч, письменник, композитор, історик. Один із засновників і незмінний голова «Просвіти» в Миколаєві.
  2. Так називали російську мову.
  3. рум. bătaie — побиття

Джерела

  1. Приятель: ілюстрований калєндар на рік 1931 — Бібліотека ЧНУ ім. Ю. Федьковича, 2023., переглянуто 1 липня 2023

Див. також

Посилання