Підземна церква Іоана Сучавського

Останнє редагування: 5 квітня 2023
Матеріал з Аккерманіка

Підземна церква Іоана Сучавського

Останнє редагування: 5 квітня 2023

Підземна церква Іоана Сучавського — пам'ятка архітектури національного значення XIV–XIX ст. Адреса: Вулиця Перемоги, 33, кв. 10.

Охоронний номер пам’ятки — № 1466.

Історія

Підземна церква Іоана Сучавського зведена над колодязем, на місці, де, за переказами, 1330 року стратили молдавського купця Іона, який відмовився прийняти мусульманство. За іншою легендою, святий великомученик Йоан Сучавський за часів перебування в Аккермані користувався водою з джерела на місці церкви[1]. Воду в джерелі вважають цілющою, а в самій церкві збираються паломники. Заснована церква була у 14 столітті, а сучасного вигляду набула у 19-му.

Опис

Споруда зального типу, прямокутна в плані 5.5 на 3 м, висотою 3 м, орієнтована за віссю північ-південь. Із заходу примикає до вапняної скелі. Три інші стіни та напівциркульний звід складені з добре підігнаних блоків тесаного вапняку на вапняному розчині. До рівня шалиги зводу споруда знаходиться в землі, вхід через проріз, обкладений каменем з північного боку, до нього ведуть кам'яні сходи з 10 сходинок. У східній стіні є два напівциркульні невеликі віконні отвори, що служили джерелом природного освітлення. У південно-східному куті споруди знаходиться прямокутний у плані колодязь[2].

Галерея

Примітки

  1. Аккерман и его окрестности. Путеводитель и справочная книга по Аккерману и Аккерманскому уезду на 1895 г, 1894
  2. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Киев, «Будівельник», 1985

Джерела